Şal ve Eşarp Arasındaki Farklar Nelerdir?

01 Ağustos 2022
Şal ve Eşarp Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şal ve eşarp arasındaki farklar nelerdir konusunda en fazla merak edilen sorular arasında bulunuyor. Şal ve eşarp modelleri, kadınların baş ve üst bedenlerini örtmek için giyindikleri bir tekstil parçasıdır. Farklı kültürlerde bu giyimler aynı amaçlara hizmet eder ve bununla birlikte şap ve eşarp arasında bazı farklılıklar görülmektedir. Şal ve eşarp arasındaki bazı farklar şu şekilde özetlenebilir,

  • Şal modelleri, vücudun üst tarafını örter ve hatta başı üşümeye karşı her daim koruyan uzun bir giysi için kullanılır.

  • Şal modelleri, kadınlar tarafından daha yoğun şekilde kullanılsa da erkeklerinde kullandığı bir aksesuardır.

  • Şal modelleri genellikle yünden yapılır ve genellikle bir kıyafeti vurgulamak, namaz sırasında dini amaçlarla her daim kullanılabilir.

  • Eşarp modelleri, şallara göre daha küçüktür ve aynı zamanda başörtüsü veya bandana olarak da bilinmektedir.

  • Tesettür giyimde kişilerin kafa kısmını örtmek için giydikleri fulara başörtüsü adı verilmektedir.

Eşarp Modelleri ve Şallarla Arasındaki Farklar

Eşarplar genel olarak asıl bir görünüm elde etmenize yardım ederken, şallar ise daha modern ve genç göstermektedir. Eşarp modellerinin her daim bir havası ve ağılığı bulunurken şal modelleri, hanımları daha farklı, estetik ve hoş bir görüntüye ulaştırmaktadır. Şallar daha sportiftir ve bağlama stilleri açısından da oldukça zengindir. Bunun yanı sıra kaliteli bir eşarbın size sağladığı olumlu etki ise göz artı edilemez. 

Temelinde her iki parçayı da istediğiniz günlerde ve her defasında kendinizi farklı hissetmek için kullanabilirsiniz. Tesettür abiyeler üzerine genellikle şallar kullanılırken, şık bir toplantıda eşarbın hem asil hem de gösterişli etkisinden yararlanmanızı mümkün kılar.

İpek Eşarp mı Yoksa Şal mı Daha Fazla Kullanılabilir?

Her iki şal modeli de kendine göre avantaj sağlar. Kullanım olarak sizler kendinizi daha rahat hissediyorsanız eşarp veya şal tercih edebilirsiniz. İpek eşarp modellerinin zarif duruşunun yanında şalın daha çok rahat olması, pratik olması ve sade görünümleriyle ikisi de kıyafet ve mekanlara göre tercih yapmanızı sağlar. Şal modelleri son senelerde özellikle sokak modasında yaygınlaşmıştır bu nedenle genel kullanıma bakıldığında şal modelleri daha pratiktir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.